Чудя се аз, дали нямам нещо сбъркано в мисленето. Или, както се изрази преди време един познат за друг познат, дали мнението ми отива на „млад човек с модерна визия“. А именно, мнението, че основната функция на здравеопазването и образованието трябва да бъде лечение и обучение и чак след това печалба.
Тези дни ми се случи рядко събитие – няколко вечери по ред да гледам новини по телевизията. Онзи ден във вечерната емисия на Нова телевизия имаше обект, в който съобщиха, че Здравна каса спира лекарствата на болните от множествена склероза с инвалидност над 65%. Имаше интервю с чиновничка, която със съвсем спокоен глас, все едно обсъждаше времето навън, съобщи, че са спрени лекарствата за тези хора поради несъответствие в нормативните документи. След това съобщи, че поради високата степен на инвалидност лечението им е нерентабилно (справка в речника: рентабилен
– доходен, доходоносен, приходоносен, лихвоносен). После журналистите интервюираха и една от нерентабилните пациентки, която работи и си плаща данъците и осигуровките и която няма 1200 лева месечно за лекарството и съответно ще се влоши и вече няма да може да работи и да води живот поне приблизително близък до нормалния. Попитаха чиновничката много ли пари ще се спестят от това и тя спокойно каза: „А, не, те са малко тези хора, някъде хиляда“ и с лека ръка затри хиляда живота, даже без да си направи труда да се оправдае с финансовата криза или нещо от сорта.
В същите дни пък пак по телевизията течаха новини за закриване на 150 (от общо 250 май) болници – пак поради нерентабилност, – което ще остави доста селища без медицински услуги (нарочно не пиша медицинска помощ, защото очевидно да гледаш на лечението като на помощ, а не като на услуга е твърде старомодно). Щяло да има линейка във всеки район. Сега си представете на двама човека от една община (защото цели общини остават без болница) да им стане лошо в една и съща нощ. Представете си сега и сняг.
Светла Енчева тези дни се чудеше защо не се е получила бурна обществена реакция на филма за бежанците в Шоуто на Слави. Аз също се чудех. Сега продължавам да се чудя. И за бежанците, и за болните от множествена склероза, и за хората, които трябва да пътуват до далечни градове за лекар. И се питам, аз ли съм сбъркана, че не мога да разбера колко нормално е човешкият живот да е стока и нищо повече от това, или другите са сбъркани, че приемат това като даденост и в реда на нещата. Тия неща текат всеки ден по новините (предимно по Нова телевизия, БиТиВи са по-заети да правят 20-минутни обекти за Румяна Желева и за ниските температури), хората най-много да цъкнат с език и толкоз.
Някакси разбирам (не се съгласявам, просто разбирам) незаинтересоваността на хората за бежанците – възприемат ги като чужди, казват си – и без тях си имаме куп проблеми. Разбирам незаинтересоваността от унищожаването на природата – много хора просто не го осъзнават като свой проблем. Разбирам незаинтересоваността от подслушавнето в Интернет – толкова много хора въобще не ползват Интернет и толкова много от ползващите не виждат проблем – вяра в институциите, увереност в себе си и т.н. Дори разбирам незаинтересоваността от недаекватните реформи в образованието – това ОТНОВО е нещо, което обхваща само тесен кръг хора. Но това, което се случва в здравеопазването засяга буквално всеки един човек и аз не мога, колкото и да се опитвам, да проумея самото отношение към човешкия живот като към стока, която може да бъде рентабилна или нерентабилна и в зависимост от това да се положи грижа за нея.
Наречете ме немодерна!
Май след всичко това въобще не ми се пише за образование. Горното ми стига…
Сбъркано мислене
януари 27, 2010 от Selene
Моето впечатление,че хората просто не вярват, че могат да направят каквото и да е, че тея от които зависят решенията не се впечатляват от някакви си протести. Като сложим това,че ако решиш да правиш протест, най-вероятно ще останеш и беработен и многото хора, които всъщност биха се вдигнали, ако имаха парите за храна за тея една или две седмици,в които ще протестират.
Там където хората са малко по-добре, се вижда какво правят – свеж пример е Гърция.
Да не говорим и че хората просто са свикнали вече. Приемат всичко с едно цъкане и толкоз.
И не, не трябва да е така. Може да е нормално, „като хората“ дето се вика, ама е нужно някой да иска да я направи тая промяна. А в повечето случаи тея дето правят нещо по въпроса са малко, и никой не ги взема насериозно. Погледнато сметкаджийската това са 500-600 човека. Те на фона на цялото население са нищо. Ще си покиснат, па ще си заминат.
И тея 1000 човека,дето им спират лекарствата. Ами на сметка е. Държавата ще изкара повече пари от спестените лекарства,отколкото от данъците на тея хора. А 1000 човека са много малко на фона на цялото население.
Естествено че не трябва да е така, и че тея хора са си в правото да дигнат пушилка и в ЕС и къде ли не.
Ама с такава мафия като НЗОК…Не е никак светла преспективата.
Лечението на болните от склероза с инвалидност над 65% е нерентабилно, значи. Нямам думи. Вървим към „прочистване“ от хората с увреждания и тежки заболявания. Ако не се вдигне шум, ще трябва и за това да пиша… (Вече съм на акъла – опитвам се да се боря за тези, за които другите, или повечето от тях, не щат.)
Напълно разбирам този ти акъл. Изумително е положението. 😦
Благодаря ти!
едит: Видях поста ти. Благодаря ти, че си изровила видеото от Нова, аз така и не успях. :))
светла, сори ама такива като теб да се оплаквате е супер лицемерно. нали либералите искахте (нео)либерализъм? нали на вас ви пречеше социалната държава? нали вие в хор с демократизаторите от USAID, NED и подобните ревахте за децентрализиране (т.е. за приватизиране) на отговорностите на социалната държава?
моля те гласувай си за ДСБ и не се оплаквай като ти закрият болниците и затворят имигрантите по затворите (щото и двата процеса са абсолютно закономерни за издигането на наказателната държава за сметка на социалната).
Гледам „отстрани“ и не мога да повярвам. И се сещам как майка ми вчера говореше по телефона: „…хайде сега, България, това вече е ЕС, трябва да има ниво…“
Хората се чувстват безсилни. Но продължавайте да пишете, ти и останалите блогъри, Селин, колкото и невъзможно да изглежда: you make a difference!
Права си…
Но има толкова много „битки“ вече, повечето от тях обречени…
Сега освен болните, на които им спират лекарствата, да се оплачат в Евро Комисията, май друго не виждам. У нас много неща са твърде сбъркани (основно: чиновници, управници), иначе нямаше да „пестим“ от хората, нямаше да узаконяваме незаконни лифтове и нямаше да направим от Черноморието – Бетономорие… 😦
Наистина, не знам, какво да кажа… Иначе се сещам и за управлението на Хитлер и Нацистката партия…. тогава държавата също „пестеше“ от лечението/поддържането на инвалиди, а после започна да „пести“ и от евреите и от почти цяла Европа…
И мен ми дойде тази асоциация, между другото.
Основният проблем според мен е, че на всичко се гледа като на приход/разход. Дали ще е плаж, дали ще е гора, дали ще е човек. Ако ти печели пари, го пазиш. Ако не ти печели пари или още повече – струва ти пари поддръжката – режеш.
Те болните хубаво да се оплачат в Еврокомисията, ама тя докато реагира ще са се влошили или дори измрели повечето, ако не и всичките. 😦 Пък и какво ще направи – ще глоби България. Пука им на управниците, нали ние данъкоплатците плащаме. 😦
Ох, не знам, налегнал ме е песимизъм и това е.
[…] This post was mentioned on Twitter by Michel Bozgounov, Либертарианец. Либертарианец said: Ей такива разцвилени социалистически постове най ме дразнят: http://tinyurl.com/y99u8dr Какво не му разбират на думата "нерентабилно". […]
селин, шапка ти свалям за този пост. беше истинско удоволствие да го прочета 🙂
Такова ще е положението и ще се отива към по-лошо докато се управляваме от монетарната система. Жалка картинка е…
@ епистемик. Хората може да са с различни политически предпочитания, но там, където изповядват сходни ценности и се борят за сходни неща, да не се джанкат. (Например, не споделям много от идеите на „Призив“, но за камерите в СУ ги подкрепям абсолютно.)
Мисля, че като на културологично грамотен човек последствията от стереотипизацията следва да са ти ясни. Нарочила си ме за „неолиберал“, какъвто не съм – либерал съм, ама не нео-. И не съм от ДСБ, по-скоро съм от СДС.
И защото съм си либерал, смятам, че основният проблем на здравната ни система е в монополната й централизираност. Ако имаше конкуренция и ако здравни услуги и лекарства не се полагаха „на калпак“ дори и на онези, които нямат нужда от тях, щеше да е друго.
А относно отношението към имигрантите – можеш да се поинтересуваш какво е то в Русия, например, където поне 90% от имигрантите са нелегални. Именно в „гнилия капитализъм“ се пръкват както понятието за човешки права, така и императивите човешките права да се спазват.
Знам, че няма да се разберем за политика, но нека поне не се противопоставяме в случаите, в които се борим за едно и също, а?
аз написах: ‘нали либералите искахте (нео)либерализъм?’
къде видя неолибералите?
сложих едно нео в скобки, щото тва получихте.
за гнил капитализъм не съм говорила, не знам защо реши да ме стереотипизираш, слагайки ми остарели коми-клишета в устата, и то след като обясни колко лошо аз съм те стереотипизирала (при положение, че не бях, а казах че си либерал и ти не го отрече).
за човешките права да, самия класически либерален капитализъм е формално равна политическа сфера абстрахирана от неравната икономическа сфера. човешките права и другите борби за политическо равенство са супер прогресивни, но доколко ефективни, когато се водят в изолация от борби за икономическо равенство?
но остави това. целия ми коментар цели да зададе въпроса защо десните не можете да сметнете 2 и 2 и да приемете, че затворите за емигранти, приватизацията на здравеопазването и т.н. не са аномалия на либерализма, а съвсем закономерни негови последствия? не е ли странно да скачаш срещу същото нещо, за което си гласувала и в което вярваш?
това за ДСБ и СДС не го разбрах много. ква е разликата? (а с БСП каква им е? или бсп са комунисти? моля те, спести ми го, ти си образован човек) не знам защо скачаш, че съм те нарекла либерал или съм намекнала за неолиберализъм, а после казваш, че се кефиш на най-неолибералните партии в страната.
извинявай за всичко това. борим се срещу едни и същи неща понякога, така е. вярвам, че когато либералите поведат борба срещу расизма, хомофобията, ксенофобията и подобни е чудесно и се включвам и аз. просто не искам да измествам фокуса от източника на тези проблеми, на които либералите, без да го съзнават стават агенти. това е.
„И защото съм си либерал, смятам, че основният проблем на здравната ни система е в монополната й централизираност. “
светла сега видях това и искам да го коментирам.
смятам, че е фундаменталистки аргумент – ‘ето, не е от пазара, а държавата, ако бяхме останали вярни на пророците на пазара, нямаше да бъдем на това дередже’
според мен проблема идва от комерсиализацията на здравеопазването, на превръщането му в продукт, за който плащаш (зависимо дали е официална такса или подкуп). държавата е виновна да, но не защото централизира (не виждам как като има немалко частни застрахователи, болници, лекари и тн), а защото е по-капиталист и от частните предприемачи. кажи как ще оправиш проблема с експлузивността и елитизирането на здравеопазването чрез повече от това, което го е причинило?
http://www.dariknews.bg/view_article.php?article_id=473910
Здравей „Селин“, носят се разни слухове из интернет пространството, че Гърци ( от Комотини), които се борят срещу ползването на цианиди в добива на злато са се свързали с теб и търсят българи, дето също са срещу ползването на цианиди за съгласуване на съвместни дейности. Ако е тъй имаш и мейла и блога ми вече – дай им ги.
Уоу, слухове, гърци, българи – колко конспиративно звучи само:))
Пратих. 😉
Ама верно звучи конспиративно… Евреите замесени ли са? 😀
Здравната реформа – истинското неолиберално лице на правителството
http://bulgaria.indymedia.org/article/36493
Абе не знам какво е лицето, ама определено не е човешко. На лошо са тръгнали нещата. 😦