Както повечето хора, влизали в този блог знаят, последните година-две се занимавах доста с проблемите на студентите, орязаните бюджети и прочее, включително участвах в организирането на протести и дискусии. Често се сблъсквах с въпроса „абе, на вас колко ви плащат, че да се занимавате!?“. Много хора, отчаяни напълно от ситуацията в България, не се захващат с подобни дейности именно защото смятат, че няма смисъл човек да се занимава, че каузата е обречена и т.н. Оттам идва и мнението, че за да се захване някой, трябва да му плащат – трябва време на човек, за да осъзнае, че може би представете си има хора, които наистина вярват, че има надежда нещо да се промени и затова се прави цялата тая работа.
Винаги, когато се е говорело за пари и плащане, съм си го представяла така: противен тип със съмнителен вид се забутва в някое кьоше с група продажни лица и, оглеждайки се на всички страни, им бута по пачка на всеки. После се прокашля тайнствено и подшушва: „Нали се разбрахме какво трябва да направите??“, а от небрежно паркиралата кола костюмиран политик съвсем случайно поглежда в същата посока, за да се увери, че всичко е минало по план. Като в лош филм, нали? :))
Но днес попаднах на мейлинг до третокурсниците от моя факултет, който ги уведомява за стипендия, отпускана от фондация – по 200 лева на месец. Макар че съм надраснала възрастта, се зачетох от любопитство.
Към изискванията за стипендия освен курса, добрия успех, знаенето на западни езици и нуждата от материална помощ, са прибавени още и студентите да са дясно ориентирани и да посещават образователните им изяви и да помагат при нужда в организирането на тези изяви.
Ето на това се вика елегантно заплащане за активизъм.
Чудя се дали е изолиран случай?
Платен активизъм
март 2, 2011 от Selene
200лв са малко… а можеха да го кръстят „стаж“, а не стипендия…
Абе не са малко, ние се радваме, че са ни вдигнали евростипендиите от 90 на 120 лева. :)) И надежда за евростипендии има само ако си с бал над 5,83…
Пък и на тая безработица, представи си един човек как ще се израдва – 200 лева на месец за някакви събития дето сигурно не са и всяка седмица. :Р
Много добре написан материал, поздравление. Успяла си в толкова малко текст да разкриеш завесата от иначе грижливо пазената тайна: платеният активизъм.
И аз като теб се занимавам с активизъм, чиито „заплащане“ идва от убужденията на самия активист (мен). Принципност, съвпадение на цели спрямо другите с дела в живота, желание да се помогне и да се създава дух за разбирателство и взаимопомощ. Това е наградата. Възхитен съм, че познавам толкова мого подобни истински активисти, а нито един „платен активист“ отблизо и постоянно. Впрочем, то постоянно няма как да ги познаваш платените активисти, щото те непрекъснато си менят лика. Днес преди обяд са на едно мнение, следобед на друго, а утре- на „правилното“, разбирай печелившото. Сега като се замисля, има немалко студентски активисти с подобна променлива на поведението. Желаещи да плащат за роли, също има. Дано тяхното е от неопитност, а не от преднамерена „предприемчивост“. Разбира се, ще има хора, които и без да са на 200-стипендия, ще се държат в угода на тези, готови и да заплатят за това. Причини разни има за това също.
Но истинският, не платения, активизъм няма да може никой да спре. И като идеите и принципите са му истински той е обречен с примера си…ДА ПОБЕДИ!
О, никак даже! Не са никак малко. Във нео-колонизиранат ни държавица (бивша) само така се става по „нормален“ начен човек. За другите, вероятно просто като започнат твърде много да надигат глава, вероятно се вдига едно телефонче и на работодателя се намеква за ненадежностността на служителя. Така далеч по-лесно се прикрива манипулацията по отглеждане на „полезните“ за системата – просто има готова структура за легитимиране на това и тя е т.нар. свободен пазар на труда; има готова идеологема, която подчертава, че гласът на успешните се чува по-добре и т.н. А що за глас е това? Нищо повече от повтаряне на заучени и внушени фрази, произнасяни само за да преекспонират абсолюта на единствената състоятелност на точно тази системата… „Кой не скача е червен…“
Аз пък точно в тая обява (така, както я описваш) не виждам нищо лошо. Невъзможно ли е в десните фондации да правят неща, в които вярват? Какво лошо има в това фондация да подкрепи добри студенти, които споделят ценностите й? Какво лошо има в това да им предлага образователни събития? И какво лошо има в това студентите да помагат в организирането им?
Мисля, че е нормално един мозъчен тръст (think tank), примерно, да се стреми да разпространява идеите си. На практика повечето хора се опитват да убеждават други хора в това, в което вярват. Просто едни имат възможността да подкрепят това финансово, а други не.
Не е задължително всички такива случаи да представляват лумпенизиране и пр.
То, че може – може. Само дето определяне на такъв критерий се нарича дискриминация на политически принцип.
А ако активистите, които искат да кандидастват са ляво, или центристки ориентирани – това не е ли дискриминация по политическа ориентация? И изобщо не е ли забранено в учебно заведение да се развива политическа дейност (това си е директно покана за такава). Все едно да пусна обява чрез Студентския съвет, че набирам гласоподаватели срещу кебапче.
Тъй че, дали скара и бира на корем, 20-чка в джоба, „студентско“ парти с алкохол на половин цена, платен „стаж“ – всичко е еднакво долно, когато обслужва политическите кръгове и обръчите им от фирми.
Някак идеята, че трябва активно да подкрепяш десните, като изискване, за да получиш стипендия изглежда неправилно, т.е. да могат да ти вземат стипендията, ако не си достатъчно активен, не ми харесва как звучи.
Кой определя колко и какви трябва да са съответните действия?
Не може ли изискването да е просто да е социално активен и инвестиран, а трябва да е структурирано точно по този начин?
Тъй като не съм студент отдавна имам известен натрупан житейски опит и определено съм видял кой как къде и кога финансира такива лапнишарани, които се връзват на подобни голи куки, то най-деликатно ще се изразя по следния начин: българското студентство си има своите детски болести; най-разпространената от тях е десничарството… Що се отнася до наследствените десничари, то също най-меко ще кажа, че при тях става въпрос за кастови унаследени и придобити дискурсивни детерминанти…
Има лошо в това да си подлога. Най-малко защото има някакво разминаване с моралните ценности и естествените права. За останалото не смятам да изнасям образователна лекция. Просто ще ви предложа няколко линка, а върху информацията вие сами си разсъждавайте:
1.http://www.aip-bg.org/about/partners.php
2.http://bulgaria.indymedia.org/article/37516
3.http://bulgaria.indymedia.org/article/37509
http://www.facebook.com/burningpeople?v=wall&story_fbid=191530684213118#!/ivo.hristov2/posts/114769365265679
В тази връзка гледайте това:
http://www.youtube.com/user/dokumentalni2?feature=mhum#p/c/AD5187C6DCAA1EA9/0/X3slxJWYsoE
Въобще не е изолиран случай. Всеки дава мило и драго да привлече МЛАДИТЕ за своята казуса, защото те са идеалисти, разполагат с повече свободно време, имат повече енергия и по-лесно можеш да ги модулираш п по свой собствен вкус и предпочитание. Накратко, младите и, най-атрактивната част от тях – студентите, които освен всичко друго се предполага да заемат и по-високо място като интелект, са таргет за всевъзможни политически, социални и икономически сили. Естествено, не всички от тях са користни и преследват някаква строго индивидуална, откъсната от общественото благо, цел. Но това със стипендиите се съмнявам да принадлежи към тях. Изобщо, доста евтино излиза, явно, да си „купиш“ такъв хубав, търсен, кипящ от енергия ресурс – струва само 200 лева…Но точно такива инициативи а времето и мястото студентите да покажат, че освен финасово затруднени, кипящи от енергия и разполагащи с повече свободно време идеалисти, са и по-интелигентната част от бъдещето на нацията…
[…] орязаните бюджети и […] Прочетете повече -> WordPress.com Top Posts Постъпили търсене Условия:Платен […]
Хубави размисли. Не се въздържах, обаче, да отбележа некоректността на израза „платен активизъм“. Срещала съм го употребен и от други хора из интернет и все ми звучи много странно. По-принцип, „Активизъм“ означава самоинициативна дейност в полза на някаква кауза без комерсиални цели и очаквания от тази дейност. Антиподът на този термин е „Лобизъм“, което всъщност означава „платен активизъм“ .. просто понятието „платен активизъм“ звучи нелогично. Това, за което говорите се нарича „Лобизъм“ ..
Поздрави!