С орлови пера в косите и дрехи от еленова кожа, на гърба на волни мустанги и с лъкове и стрели, които никога не пропускат целта… Безстрашни воини и ловци на бизони и скалпове…
Точно така познаваме индианците… от филмите. Понякога те са благородните диваци, друг път назадничавите кръвожадни зверове или пък невинните деца на природата… според моментната мода в киното. Но какви са били и са индианците в действителност? Всички ли коренни народи на Америка са ловували бизони? Всички ли носят пера и яздят коне – без изключение? Къде свършва филмовата реалност и започва истинската?
Преди няколко дни попаднах във форума на Орловия кръг на интересен документален филм – Reel Injun. Превеждам си заглавието като Индианецът от филмовите ленти.
Reel Injun проследява образа на индианците във филмите за един век време – от нямото кино, та чак до днес. Еволюцията на образите, налаганите стереотипи, както и влиянието на холивудските продукции върху начина, по който светът възприема индианците и начина, по който те самите възприемат самите себе си.
Създателят на филма е Нийл Дайамонд от племето крии, който пътува из Америка и посещава ключови места, оказали влияние както върху историята на индианците, така и върху филмите за тях. Например, мястото на екранизираната стотици пъти битка при Литъл Бигхорн – първата, в която армията на САЩ е претърпяла загуба на бойното поле от когото и да е (в случая – от сиуксите).
Също и Пайн Ридж, резерватът на наследниците на Лудия кон – героят от Литъл Бигхорн; Сан Франциско, заради хипи вълната, пробудила нов интерес към културата и съдбата на индианците; Холивуд, който след като години наред преразказва индианската история, в един момент взима главна роля в нея, когато Марлон Брандо изпраща индианката Сашийн Литълфедър да откаже Оскара му за „Кръстникът“ заради отношението към индианците и настоящия им бунт в Ундид Ний.
В Reel Injun са включени кадри от ужасно много класически и по-нови филми, както и коментари на известни индиански и бели режисьори, сценаристи и актьори, сред които Клинт Истууд, Роби Робъртсън, Сашийн Литълфедър, Джон Трюдел, Ръсел Мийнс.
Тук можете да гледате първите десет минути от филма с български субтитри:
Ако ви хареса, можете да си го свалите (без превод) целият оттук:
Файл 1
Файл 2
Важно: за да тръгне, трябва първо и двата файла да се свалят, а после да се разархивират едновременно. Автоматично се получава avi-файлчето и е с чудесно качество (по-добро от откъса горе, който леко пострада от компютърните ми умения).
Приятно гледане! 🙂
Индианци от филмовите ленти
февруари 20, 2011 от Selene
Страхотно заглавие е „Reel Injun“, за съжаление играта на думи reel/real е непреводима, струва ми се…
Наистина е непреводимо. 😦 Или поне аз не мога да измисля превод. Може би някой по-читав преводач от мене бързо-бързо ще се сети. :)))
Оо, това е страхотно.
Конкретно вчера гледах „Братството на вълците“ и само потрепервах, която се появяваше индианския персонаж.
Според мен сценаристите даже не са се усетили, че се държат покровителствено и екзотицират персонажа, но… беше cringe inducing.
Това, което мен ме дразни най-много е, че много често историята всъщност не разказва историята на индианците, а те просто са средство, за да предадат някакво послание, те са символи и евфемизми.
Даже от някакво време ми се иска да разцъкам темата с екзотицирането и начинът, по който са представяни чужденците и другите раси в Американското кино.
Проявяваш ли интерес да удариш едно рамо? 🙂
[…] С орлови пера в косите и дрехи от еленова кожа, на гърба на волни мустанги и с лъкове и стрели, които никога не пропускат целта… […] Прочетете повече -> WordPress.com Top Posts […]
Абе филма е интересен, но има доста пропуски. Малко опростява нещата – образа на индианеца и неговите метаморфози са по-разнообразни. Освен това (почти) не се отчита експлоатацията на темата в кинематографията на други страни – напр. германските поредици с Пиер Брис (в ГФР) и с бате Гойко (в ГДР).
ФБР преди време хакнаха Megaupload заради пиратство, така че линковете, които съм дала, не работят. Гледам, че филмът го има и тук, макар че не съм го теглила да видя как е като качество. Скрийншотовете са обнадеждаващи.